Jeszcze do niedawna wyjazdy do pracy za granice kojarzyły się nam przede wszystkim z pracą sezonową lub też opieką nad osobami starszymi, schorowanymi. Dzisiaj do Niemiec czy Wielkiej Brytanii wyjeżdża coraz większa ilość specjalistów z danych branż i najczęściej nie planują oni powrotu do kraju. Z czego wynika taki stan rzeczy?

Oferty w kraju i za granicą

Nie ma wątpliwości, że zagraniczne, duże firmy są w stanie przyciągnąć do siebie swoją ofertą. Polscy inżynierowie chętnie podejmują się stałego zatrudnienia w branżach takich jak automotiv, co najczęściej wiąże się z kilkukrotnie wyższymi zarobkami niż w Polsce. Objęcie konkretnego stanowiska za granicą to jednak nie tylko wyższa pensja – pracodawcy oferują swoim pracownikom lepsze uposażenie, ale też wiele dodatkowych benefitów, takich jak ubezpieczenia na preferencyjnych warunkach, ubezpieczenia zdrowotne, możliwość korzystania z licznych atrakcji kulturalnych w ramach usług firmy (kina, teatry). Pracownicy z Polski zwracają również uwagę na istotny aspekt – za granicą mogą oni stale podnosić swoje kwalifikacje. Zagraniczni pracodawcy dbają o to, aby pracownicy mogli uczestniczyć w licznych szkoleniach i kursach kierunkowych. Wiedzą oni, że zdobyta wiedza to nie tylko inwestycja w samego pracownika, ale również w firmę. 

Praca w Niemczech – co warto wiedzieć?

Nasi zachodni sąsiedzi to interesujący kierunek emigracji zarobkowej – mówią polscy inżynierowie. Bliskość kraju oraz znacznie wyższa stopa życia pozwala na polepszenie warunków życia. Zatrudniając się legalnie w Niemczech możemy korzystać również z licznych ulg czy zasiłków na dzieci. Decydując się na wyjazd do pracy pamiętajmy o tym, że czeka nas rozliczenie dochodu z Niemiec. Istotne jest rozliczenie z niemieckim fiskusem w wyznaczonym terminie. Jeśli zależy nam na zwrocie podatku musimy również rozliczyć się w Polsce. 

Comments are closed.