Obozy żeglarskie dla młodzieży dedykowane są dla grupy wiekowej od 14 do 17 roku życia. Nie można jednak zapomnieć o tym, że dostępne są także obozy żeglarskie dla dzieci – dla tych nieco młodszych pociech, które lubią także aktywnie spędzać czas, dowiadując się nowych rzeczy.

Obóz żeglarski 2023 – gdzie są one organizowane?

W różnych częściach Polski. Najczęściej wybieranym regionem są Mazury. Chociaż, jeżeli ktoś by się uparł, to mógłby znaleźć także i inne jeziora, gdzie ze spokojem można uczyć się podstaw żeglugi. Wiele placówek organizuje również takie zorganizowane wyjazdy poza terenem kraju, gdzie także nie brakuje akwenów wodnych, umożliwiających naukę żeglowania.

Róża Wiatrów zaprasza na nie jeden obóz żeglarski, który koncentruje się wokół Krainy Tysiąca Jezior. Trzeba przyznać, że jest to najlepsze miejsce do nauki. Nie dość, że jest doskonale skomunikowane z innymi częściami Polski. To na dodatek tamtejsza infrastruktura, jeśli chodzi np. o przystanie żeglarskie,wciąż jest rozbudowywana. 

Obóz żeglarski Mazury – kto może w nich uczestniczyć?

Dzieci do 18 roku życia. Zapisu na obóz może dokonać rodzic lub opiekun prawny. Niezależnie od tego, czy w wyjeździe udział biorą młodsi, czy też starsi uczestnicy – w każdym z tych przypadków dzieci dzielone są na mniejsze grupy. Każda z nich znajduje się pod opieką opiekuna/opiekunów, którzy odpowiedzialni są za ich bezpieczeństwo. Młodsze grupy mają to do siebie, że są bardziej klimatyczne. Sami opiekunowie są w stanie lepiej skupić się na potrzebach każdej jednostki – w szczególności, jeżeli chodzi o fachowe przekazanie wiedzy.

Obóz żeglarski – wiedza teoretyczna i praktyczna

Tak jak to było w dawnych czasach, tak również teraz obozy żeglarskie nazywa się wędrownymi. Prawdą jest jednak to, że z wędrowaniem może nie mają one zbyt wiele wspólnego. Co jest jednak ważne to fakt, że uczestnicy wyjazdów zajęcia główne mają podzielone na te, kiedy zdobywają wiedzę teoretyczną oraz na część praktyczną, kiedy to można m.in. dowiedzieć się, jak wykonuje się poszczególne węzły.

Starsi uczestnicy obozów mają nieco więcej tej nauki, ponieważ otrzymują oni (w zdecydowanej większości przypadków, jeżeli chodzi o takie zorganizowane wyjazdy) możliwość zdobycia patentów żeglarskich. Młodsi jeszcze takiej okazji nie mają – co jednak nie oznacza, że wielu rzeczy dowiedzieć się nie będą mogli. 

Tym bardziej że jest to nauka przydatna, którą w przyszłości będzie można wykorzystać podczas samodzielnych wyjazdów (jak już ktoś dorośnie) lub podczas wyjazdów z rodzicami jeszcze. 



Comments are closed.