Turecki kurort corocznie przyciąga mnóstwo turystów. Nie ma jednak co się dziwić w Alanyi jest co robić. Sprawdź, czego nie może zabraknąć na Twojej liście atrakcji turystycznych.

Plaże

Turcja Alanya pełna jest pięknych, piaszczystych plaż. Jedną z najbardziej rozsławionych jest plaża Kleopatry. Jednak plaże przyciągają do siebie turystów nie tylko ze względu na możliwość zażywania kąpieli wodnych, czy słonecznych, ale również ze względu na rozrywkę. Otóż na plażach organizowanych jest wiele imprez tanecznych, rozgrywek w piłkę plażową czy nożną. W okolicach plaż znajdziemy również mnóstwo wypożyczalni i szkółek sportów wodnych takich jak jet-ski, parasailing lub windsurfing. Wiele osób odwiedza Alanyię wyłącznie ze względu na idealne warunki do uprawiania właśnie tych sportów.

Zabytki

Wśród atrakcji turystycznych na riwierze tureckiej nie może zabraknąć zabytków. Zwiedzanie możemy połączyć z aktywnością fizyczną. Jednym z takich punktów docelowych może zostać twierdza Kalesi. Jest to starożytny punkt obronny miasta. Zamek to nie tylko możliwość poznania kultury i architektury ówczesnych czasów, ale również możliwość skorzystania z przepięknego widoku rozpościerającego się z murów, otaczających twierdzę. Do zamku możemy dostać się zarówno pieszo, jak i korzystając z kolejki linowej.

Na Alanyi znajdziemy również bardzo ważne dla miejscowej ludności muzeum. Mowa oczywiście o Czerwonej Wieży, której miniatura znajduje się w herbie miasta. Przez wiele lat pełniła ona cele obronne, dziś dostarcza zwiedzającym informacji o historii i kulturze, a także służy jako punkt widokowy z jej murów roztaczają się piękne widoki na port i Morze Śródziemne.

Szukasz ochłody i równocześnie chcesz coś zwiedzić? Koniecznie musisz udać się do jaskini Damlatas. Jaskinia posiada bardzo ciekawe wnętrze i leczniczy mikroklimat, który przede wszystkim sprzyja leczeniu astmy. Nieco dalej od Alanyi, bo około 12 km znajdziemy jaskinię Dim.

Targ pełen smaku i zapachu

Turecki bazary, choć gwarne dostarczą nam nie tylko wrażeń smakowych i zapachowych, ale również napełnią nasze brzuszki. Oprócz owoców i warzyw dostaniemy tam również lokalne pamiątki, ubrania, perfumy czy kosmetyki oraz miejscowe rękodzieło. Większość z tych rzeczy możemy nabyć po bardzo okazyjnych cenach. Jeden z najbardziej popularnych bazarów to Cuma Pazari.

Każde z tych miejsc będzie stanowiło idealną możliwość do zapoznania się z lokalną kulturą i kuchnią. Alanya oferuje bardzo bogate zaplecze gastronomiczne, oferujące nie tylko typowe tureckie dania, ale również typowo lokalne przysmaki, wina i napoje.

Comments are closed.