Każdego dnia po polskich drogach porusza się kilka milionów kierowców. Zadbana infrastruktura drogowa jest jednym z najważniejszych czynników ich bezpieczeństwa. Kiedy konieczne są remonty dróg? Czy są one planowane w konkretny sposób? Jak zabezpieczane są odcinki drogi w czasie remontów?
Dlaczego konieczne są remonty dróg?
Wysoki poziom eksploatacji dróg w Polsce sprawia, że nawierzchnia może pękać. Czynnikiem, który negatywnie wpływa na jakość jezdni jest także pogoda – wysokie i niskie temperatury sprawiają, że struktura jezdni jest bardziej podatna na uszkodzenia. Powstające dziury, koleiny czy osuwiska muszą być naprawiane, by możliwe było bezpieczne i komfortowe poruszanie się danymi odcinkami jezdni.
Jak tworzone są objazdy?
Planowanie remontów rozpoczyna się od decyzji, czy dany odcinek jezdni ma być całkowicie wyłączony z ruchu czy też możliwe będą inne opcje. W miejscu, gdzie droga ma być remontowana, możliwe jest stworzenie kontrpasa, jak również ruchu wahadłowego, który kierowany jest przez tymczasową sygnalizację świetlną. Istotne jest to, aby miejsce takie było odpowiednio oznaczone i zabezpieczone. W tym celu stosowane są tymczasowe znaki drogowe, ale też słupki drogowe czy bariery. Dzięki nim kierowcy widzą, w jaki sposób przebiega tymczasowy pas ruchu i pozwala im to poruszać się w sposób bezpieczny. Oczywiście wszelkie remonty dróg powinny być sygnalizowane znacznie wcześniej, by kierowcy mogli ograniczyć prędkość pojazdów.
Podstawy drogowe – co trzeba o nich wiedzieć?
Aby móc stosować znaki drogowe w dowolnym miejscu, konieczne są stojaki pod znaki drogowe – podstawy takie tworzone są z materiałów pochodzących z recyklingu, co pozwala na powtórne użycie problematycznych tworzyw i lepszą ochronę środowiska. Podstawy drogowe, np. marki Nicrobase, dostępne są w dwóch wariantach: 20 i 30 kg, co pozwala na dopasowanie konkretnego produktu do danych potrzeb. podstawy posiadają uniwersalne otwory montażowe – dzięki temu możliwe jest osadzanie na nich zarówno klasycznych znaków pionowych, słupków drogowych, ale też barierek czy tablic informacyjnych. Modułowa budowa podstaw drogowych pozwala na ich łączenie i tworzenie szerokiej podstaw. Takie rozwiązania są potrzebne np. do instalowania dużych tablic informacyjnych. Podstawy drogowe są wysoce odporne zarówno na zmienne warunki atmosferyczne, jak również na ścieranie, uszkodzenia mechaniczne czy najechanie samochodu.
Comments are closed.