Dzisiaj coraz większa rzesza osób rezygnuje z pracy na etacie na rzecz prowadzenia własnej działalności w formie spółki. Prowadzenie swojego biznesu daje przedsiębiorczym, odważnym osobom możliwość samodzielnego zarządzania swoim czasem i karierą, wiąże się z większymi zarobkami i większą elastycznością niż w przypadku wykonywania standardowego zajęcia. Decyzja o założeniu spółki jest ważnym krokiem mającym poważne konsekwencje prawne. Aby proces zakładania firmy przebiegał sprawnie, a osoby wchodzące w spółkę były świadome swoich obowiązków i praw, warto skonsultować się z prawnikiem.

Znajdź swoją ścieżkę 

Profesjonalna pomoc prawnicza okazuje się niezwykle cenna już na początkowym etapie zakładania spółki. W polskim prawie wyróżnia się kilka rodzajów spółek: osobowe (partnerskie, jawne, komandytowe, komandytowo-akcyjne), cywilne, kapitałowe (akcyjne i z ograniczoną odpowiedzialnością) oraz europejskie. To, jaka spółka będzie dla Ciebie i Twojego partnera optymalna, zależy od wielu czynników, na przykład kapitału, podziału zysków i obowiązków, wizji rozwoju. Dla osób niedoświadczonych w sprawach prawno-ekonomicznych wybór odpowiedniej formy może okazać się karkołomną misją. Nieocenioną pomocą w procesie zakładania firmy będzie pomoc prawnika wyspecjalizowanego w prawie gospodarczym. Specjalista dokładnie wyjaśni różnice między poszczególnymi typami spółek i wskaże najkorzystniejszą w konkretnym przypadku.

I co dalej?

Powołanie do życia nowego podmiotu gospodarczego wymaga dopełnienia wielu formalności – wpisania go do Krajowego Rejestru Sądowego, zgłoszenia do ZUS-u, uzyskania numeru NIP i REGON oraz założenia rachunku. Nie wiesz, od czego zacząć? Masz problem z wypełnieniem skomplikowanych dokumentów? Poradź się prawnika! Na stronie adwokat-katowice.info.pl znajdziesz więcej praktycznych informacji.

Comments are closed.