Każdy właściciel pojazdu mechanicznego corocznie musi ubezpieczać swój wóz. Wysokość składki wyliczanej przez ubezpieczyciela uzależniona jest od kilku czynników. Jakich? Poznaj najważniejsze z nich!

Typ ubezpieczenia

Podstawowym czynnikiem wpływającym na wysokość składki płaconej ubezpieczycielowi jest typ usługi. Podczas spotkania w biurze agent zaproponuje Ci nie tylko ubezpieczenie OC (obowiązkowe), ale również AC (autocasco), NNW (od następstw nieszczęśliwych wypadków) oraz assistance (wsparcie techniczne), które możesz, ale nie musisz wykupić. Im szerszą ochroną objęty jest Twój samochód, tym więcej będziesz musiał zapłacić.

Wyższe ceny dla młodych

Na cenę składki za ubezpieczenie komunikacyjne w ogromnej mierze wpływa wiek i doświadczenie właściciela pojazdu. Niestety, świeżo upieczeni kierowcy rejestrujący swój pierwszy samochód muszą płacić najwięcej. Często stosowanym sposobem na zmniejszenie wysokości składki jest ustanowienie współwłasności z zaufaną osobą mającą na swoim koncie zniżki za staż i bezszkodową jazdę.

Dane właściciela

Co ciekawe, podczas spotkania z agentem padną pytania, których możesz się nie spodziewać, na przykład o stan cywilny. Badania dowodzą, że osoby mające dzieci jeżdżą ostrożniej, co również wpływa na koszty ubezpieczenia. Ponadto, na wysokość składki wpływa również miejsce zamieszkaniai częstotliwość użytkowania samochodu.

Rodzaj pojazdu 

Dla ubezpieczyciela bardzo ważne znaczenie ma rodzaj samochodu – jego marka, rok produkcji, przebieg, pojemność i rodzaj silnika. Na podstawie  parametrów technicznych ubezpieczyciel może określić wypadkowość danego pojazdu oraz w przybliżeniu określić koszty jego ewentualnych napraw. Na stronie beesafe.pl znajdziesz więcej praktycznych informacji.

Comments are closed.