W trakcie budowania domów od wielu lat stosuje się ściany murowane. To przecież sprawdzona, znana, mająca swoje zalety, technologia. Okazuje się jednak, że zamiast niej, warto użyć innej, bardziej nowoczesnej, ale nadal mało popularnej w Polsce, metody. Chodzi o prefabrykowane ściany betonowe.

Prefabrykaty betonowe – charakterystyka

Często można w internecie natrafić na tabele, w których opisano obydwa rozwiązania. Przyjrzyjmy się najpierw ogólnie prefabrykowanym ścianom betonowym. Na ich korzyść przemawia chociażby odporność na wszelkie panujące na zewnątrz warunki pogodowe oraz zapewnienie wysokiej akustyki. Poza tym, co chyba najważniejsze, sam czas budowy zostaje znacznie skrócony. Wystarczy tydzień, a nie miesiąc, aby dokonać prac montażowych.

Prefabrykowane ściany betonowe, wykonane bezpośrednio w fabryce z keramzytu albo styrobetonu, są lekkie. Taka zaleta sprawia, że ich transport odbywa się bez żadnych kłopotów. Co więcej, sama budowa obiektu (nie tylko domu jednorodzinnego, ale także większej konstrukcji) przebiega w taki sposób, że nie ma mowy o skomplikowanych zadaniach. Właśnie dlatego inżynierowie zachęcają, aby wybrać ową technologię zamiast tej standardowej.

A może jednak ściany murowane?

Oczywiście wielu specjalistów i budowniczych powie, że powinno się obecnie używać tylko prefabrykowanych ścian betonowych. Jednak niektórzy nadal będą wybierać znane rozwiązanie, czyli ściany murowane. Po pierwsze tego typu materiały są szerzej dostępne na polskim rynku, a po drugie ich cena okazuje się nadal bardziej korzystna.

Co ważne, odpadają też wszelkie dodatkowe koszty spowodowane zmianą położenia gniazd elektrycznych. Nie trzeba odtwarzać tutaj warstw wykończeniowych. Na spokojnie można przemyśleć cały proces związany z budową domu. To powoduje, że na nazwę: prefabrykowane ściany betonowe, część ludzi będzie kręcić nosem, decydując się jednak na ściany murowane.

Czas na podsumowanie

Z czego zatem zbudować dom? Trudno udzielić jednoznacznej, satysfakcjonującej odpowiedzi na to pytanie. Wiele zależy od konkretnej sytuacji. Jeśli inwestor chce jak najszybciej postawić całą konstrukcję, wtedy ściany prefabrykowane (szczególnie te z nieco tańszego styrobetonu, dającego korzystniejszy współczynnik przenikania ciepła), wyprodukowane w specjalistycznym zakładzie, okażą się ciekawszym rozwiązaniem. W innym przypadku lepiej postawić budynek za pomocą standardowej metody.

Więcej informacji znajdziesz na stronie ściany betonowe z prfefabrykatu.

Comments are closed.