Nie trzeba wiele, aby w zaciszu własnego domu przygotować smaczne i zdrowe dania. Nie musimy również kupować drogich produktów, gdyż to co zdrowe, jest na wyciągnięcie ręki. W czasie lata i wczesnej jesieni skorzystajmy z ofert sklepów warzywnych. Na naszych stołach warto też wykorzystać ryż i kasze. Dlaczego?

Potrawy z ryżem!

Ryż to zdecydowany faworyt na polskich stołach – chętnie sięgamy po ten dodatek, zestawiając go z mięsami, daniami kuchni azjatyckiej czy też daniami na słodko. W sklepach spożywczych znajdziemy olbrzymi wybór ryżu: od klasycznego, poprzez ryż brązowy i jaśminowy, aż po ryż dziki. Odmiany różnią się wielkością ziaren, ale też kolorem czy długości gotowania. Warto jednak zadać sobie nieco więcej trudu przy gotowaniu – ryż to niezwykle wartościowy składnik diety, dostarcza zarówno węglowodanów, jak i białka. Jak ugotować ryż, by był smaczny i sypki? Kucharze podpowiadają, że dobrze jest ryż wypłukać przed wrzuceniem go do wrzątku. Dlaczego? W ten sposób możliwe jest pozbycie się skrobi. Innym sposobem na przygotowanie sypkiego ryżu jest wsypanie go do zimnej wody i zagotowanie, po czym zmniejszenie płomienia i gotowanie przez kilka kolejnych minut. Ryż warto podawać z warzywami, mięsami, rybami, ale też jako dodatek do słodkich musów.

Kasza – idealny dodatek do dań!

Kasze znane są na ziemiach polskich od wielu wieków. W ostatnich dziesięcioleciach nieco zapomniane, dzisiaj wracają na nasze stoły w wielkim stylu. Kasze dostępne są w różnych odmianach, jednak najchętniej wybieraną ze względu na smak jest kasza gryczana. Smak to nie jedyny atut tego produktu – kasza ta zawiera łatwo przyswajalne białka, aminokwasy, nie brak w niej wartościowych węglowodanów. Kasze doskonale smakują w towarzystwie mięs i ryb. Można podawać je też z odpowiednio przygotowanymi warzywami.

 

Comments are closed.